Ден 1 / 19 септември 2025:
София – Дубай – Катманду (полети)
Международни полети на Flydubai от София към Катманду, с излитане в 15:25 ч, прекачване в Дубай и пристигане в Непал в сутрешните часове на следващия ден (20-ти септември).
Ден 2 / 20 септември:
Катманду
Кацане на летището около 08:00 ч местно време, издаване на непалски визи, посрещане и трансфер.
След това се отправяме на тур из Катманду – историческата и културна столица на Непал, популярна дестинация за туристи и най-вече алпинисти и трекери на път към Хималаите. Ще посетим площада Катманду Дурбар, както и ступата Swayambhunath – древен религиозен комплекс, познат още като „Храмът на маймуните”. Ще видим и най-голямата будистка ступа в града – Boudhanath (обект на ЮНЕСКО). Нощувка в града.
Ден 3 / 21 септември:
Катманду (Непал) – Паро (Бутан) – Тхимпху (полет)
Трансфер до летището за сутрешен полет Катманду – Паро. При хубаво и ясно време, от въздуха се открива красива панорамна гледка към Хималаите, в това число и някои от осемхилядниците – Еверест, Макалу, Канчендзьонга...
Добре дошли в Бутан! Посрещане на летището (единственото международно в страната), визови формалности и трансфер по живописния път през планините към столицата Тхимпху (разстоянието е 55 км, около 1 час и 15 мин с кола). Тхимпху (чието вярно произношение всъщност е „Тимпу”) е малък, симпатичен град и е сигурно единствената световна столица без светофар... Всички къщи и сгради са декорирани в традиционен бутански стил. Градът е разположен на западния бряг на едноименната река (Тхимпху Чуу), на 2320 м надморска височина и е с население от около 100 000 души.
Ще започнем обиколката с Tashichho Dzong, в който днес се помещават кралските и министерските офиси (dzong – укрепен манастир, типичен за будистките кралства в Хималаите; характеризира се с високи външни стени, ограждащи комплекс от вътрешни дворове, храмове и стаи за монасите). Също ще видим земеделския пазар в града и големия пазар на местни сувенири. Продължаваме с Мемориалния Чортен (мемориална ступа), построен в чест на покойния крал Джигме Дордже Уангчук, бащата на модерен Бутан. Ступата отвътре е украсена с религиозни стенописи и статуи на различни божества. Ще отидеим до метоха Drubthob в Zilukha, както и до резервата Motithang Takin, известен със своите takin – националното животно на Бутан, сродно с планинските кози и антилопите (ако времето не стигне за всичко – ще остане за сутринта на следващия ден). Вечеря и нощувка в Тимпу.
Ден 4 / 22 септември:
Тхимпху – Пунакха
След закуска се отправяме на североизток към Пунакха (около 3 часа път). Ще минем през прохода Dochula (3100 м) – в ясен ден оттук се виждат Източните Хималаи, включително и първенеца на Бутан – връх Gangkhar Puensum (7570м). По пътя ще се отбием за кратка разходка до Chimi Lhakhang, храмът на Лама Drukpa Kunley, по-известен като лудия монах – един от любимите светци на Бутан. Пътеката дотам минава през оризища и малко село. Храмът е посветен на плодородието (ще видите как точно е „онагледено” това) и е отворен за посетители, а пред него има дърво, за което легендата разказва, че е изникнало след като Drukpa Kunley изпратил гръм от съседната долина, за да убие злите духове, които се били събрали на това място.
Пунакха е бившата столица на страната (до 1955 г.) и понастоящем е административен център на областта. Там ще посетим Punakha Dzong, построен през 1638 г. от владетеля Ngawang Namgyal от тибетската династия Shabdrung, считан за обединител на древен Бутан. Крепостта се намира между реките По Чу и Мо Чу (чиито имена означават мъжка и женска река) и днес е зимна резиденция на т. нар. Je Khenpo – главата на бутанския будистки монашески орден. Вечеря и нощувка.
Ден 5 / 23 септември:
Пунакха – Паро
Закуска, след което се насочваме обратно на запад към Паро. По път ще спрем отново в Тхимпху, където този път ще видим Музея на текстила, фабрика за ръчна изработка на хартия, както и училище за някои традиционни местни изкуства – рисуване, скулптура, дърворезба…
Привечер ще достигнем Паро – настаняване, вечеря и нощувка.
Ден 6 / 24 септември:
Паро и околности
След закуска се отравяме на 12 км северно от града за да видим манастира Taktsang, познат още като „Тигрово гнездо”. Легендата разказва, че е изграден на мястото, където на гърба на летящ тигър е пристигнал Padmasambhava (Гуру Ринпоче, наричан още „Вторият Буда”), който е останал да медитира тук в продължение на три години, три месеца, три седмици, три дни и три часа. Построен в края на XVII в от владетеля Tenzin Rabgye, днес манастирът е може би най-известният в страната. Сградата претърпява сериозни поражения от пожар през април 1998 г., но се полагат максимални усилия за пълната ѝ реставрация.
Лекият трекинг до горе ще продължи около 2 ч – пътят е стръмен, но не особено труден и е главно през иглолистна гора. Манастирът, разположен на почти отвесна скала, около 900 м над долината на Паро, представлява уникална гледка. Ще достигнем кафене, в което ще спрем за почивка и обяд. Оттам има стръмна пътека, която води до място с още по-хубав изглед към манастира (тази разходка отнема още около 1 час). В ранния следобед – слизаме обратно и трансфер до Паро.
Ако ни остане време, ще посетим Ta Dzong (Националният музей на Бутан) и Kyichu Lhakhang – един от най-старите местни храмове, построен през VII век от първия тибетски император Songtsän Gampo. Свободно време в Паро привечер, вечеря и втора нощувка.
Ден 7 / 25 септември:
Паро (Бутан) – Катманду (Непал) – Покхара (полети)
Ранен трансфер до летището за сутрешен полет Паро – Катманду. Малко по-късно на същия ден – полет от Катманду до Покхара, посрещане на летището и настаняване в хотела. Покхара (или Покара) е третият най-голям град в Непал и популярна туристическа дестинация заради близостта си до три от хималайските 8-хилядници – Дхаулагири, Анапурна и Манаслу, всеки от които се намира на не повече от 50 км от града по права линия. Свободно време следобед за разходка и активен шопинг из безбройните магазини и бутици за „квалитетна“ планинарска екипировка. Нощувка.
Ден 8 / 26 септември:
Покхара
Ще видим някои от забележителностите на Покхара – ще се изкачим над града до „Пагодата на мира“ за страхотни гледки към Хималаите, а по-късно ще направим и разходка с лодка по езерото Fewa. Втора нощувка в Покхара.
Ден 9 / 27 септември:
Покхара – Джомсом – Сумер (полет)
Ранен полет от Покхара до Джомсом (около 20 мин), разположен в долината на река Кали Гандаки, в чийто басейн пък се намират три от хималайските осемхилядници – Дхаулагири (8167 м), Манаслу (8156 м) и Анапурна (8091 м). От Джомсом ни очакват 3 ч път с джип до Чоксанг, с почивка за половин час в Кагбени, където ще ни издадат разрешително за влизане в територията на Мустанг. От Чоксанг започва нашият трекинг до Сумер (наричан още Самар) – около 4 ч, нощувка в Сумер.
Ден 10 / 28 септември:
Сумер – Вена – Гами
Сутринта стартираме с двучасов трекинг от Сумер до Вена. Оттам отново се качваме по джиповете и се насочваме към Гами, като ще видим и тамошния манастир. Нощувка в Гами.
Ден 11 / 29 септември:
Гами – Ло Мантанг
Още малко трек, след което се насочваме към Ло Мантанг. Ще видим също и манастирите Gheeling и Charang. Пристигаме в ранния следобед, нощувка в столицата на Мустанг.
Ден 12 / 30 септември:
Ло Мантанг
Ще посветим деня на Ло Мантанг... Градът, с население от около 1000 човека, е известен с високите си бели тухлени стени и Кралския дворец – 5-етажна сграда, построена около 1400 г. Нощувка в Ло Мантанг.
Ден 13 / 01 октомври:
Ло Мантанг – Чоксанг – Джомсом
Сутринта ще караме обратно до Чоксанг. Оттам можем да направим кратък преход до Джомсом, по желание (е, който не иска, ще се вози в джиповете)! Ще пристигнем следобед в градчето за заслужена почивка, последна нощувка преди да слезем в ниското...
Ден 14 / 02 октомври:
Джомсом – Покхара – Катманду (полети)
След закуска, сутрешен полет от Джомсом до Покхара, оттам хващаме полет към Катманду, с пристигане в столицата по обед или в ранния следобед. Обща продължителност на двата полета – час и малко. Свободна програма в Катманду следобед, нощувка.
Ден 15 / 03 октомври:
Катманду
Още един ден в Катманду (никога не е излишен) – ще видим известното хиндуистко светилище Pashupatinath, както и много интересните съседни на Катманду стари столици Bhaktapur и Patan.
Привечер – задължителна разходка из туристическия квартал Thamel. Втора нощувка.
Ден 16 / 04 октомври:
Катманду – Дубай (полет)
Още малко свободно време в непалската столица и следобед трансфер до летището за полет на Flydubai до Дубай в 19:25 ч, с пристагане в Емирствата около 22:30. Трансфер до хотел за транзитна нощувка, дубайски шоколад, а-у…
Ден 17 / 05 октомври 2025:
Дубай – София (полет)
Трансфер до летището за последната отсечка до София, с излитане в 10:00 ч и пристигане в родината около 14:25 ч. Добре дошли у дома...