Ще се свържем с вас, за да уточним детайлите.
Австралия не прилича на никое друго място, което сте посещавали: дълги, сякаш безкрайни пясъчни плажове, коралови рифове с чудни места за гмуркане, необятни равнини, савани и пустини в т. нар. Outback (вътрешността на страната), неповторим животински свят, древни тропически гори, загадъчни скални образувания, хубаво вино, модерна „фюжън” кухня, мултикултурни градове – всичко това обагрено в ярки цветове от жаркото южно слънце.
Австралия е цял континент и е шестата най-голяма по площ държава на нашата планета – разстоянието от изток на запад е около 4000 км, а от север на юг около 3200 км, като дори и местните (гордо наричащи себе си „aussies”) успяват да видят само една малка част от цялата тази територия. В програмата пред вас сме се опитали да включим едни от най-интересните места в страната: артистичния и модерен Мелбърн; Големият бариерен риф, простиращ се покрай Източното крайбрежие – истинско чудо на природата; Еърс Рок (Улуру), намиращ се в „Червения център” – един от най-големите монолити в света и свещено място за аборигените от племето анангу; за финал – космополитния пристанищен Сидни.
На изток от Австралия, отвъд Тасманово море, се простира Аотеароа – „Земята на дългия бял облак”, която ние познаваме като Нова Зеландия. През 1979 г. местният сатирик и карикатурист Том Скот пише: „Трагедия в Южните морета, 3 милиона души са пленени живи”, очевидно визирайки изолираността на страната. Днес новозеландците са вече около 4.8 милиона, а овцете 44 милиона – все още на глава се пада достатъчно прясно агнешко. Всички те живеят основно на двата големи острова на страната – Северен и Южен, които въпреки близостта си, не си приличат почти по нищо… Докато Северният остров е известен с вулкани, „димящи” кратерни езера, термални извори и пищна тропическа растителност, то на Южния пейзажите са доминирани от планинската верига на Южните Алпи, които по подобие на своите европейски съименници се отличават със стръмни заснежени склонове и остри върхове, ледници и сериозна надморска височина на места. Особено на югозапад, планините се спускат рязко към крайбрежието, където в резултат и на ледниковата дейност са се образували множество впечатляващи фиорди, днес защитени в рамките на Националния парк Фиордленд. Да, сещаме се за хобити, магьосници и онази кръгла златна дрънкулка, The One Ring – но истинската звезда на епичната трилогия „Властелинът на пръстените” на режисьора Питър Джаксън са невероятните природни картини… Нова Зеландия е и „меката” на всякакъв вид екстремни спортове – рафтинг, бънджи, каяк, тюбинг и т.н. А кивитата (прякорът на местните) са приятелски настроени и известни като гостоприемни домакини.
полети от София до Окланд
Полети на Qatar Airways по маршрут София – Доха – Окланд, с излитане от България по обед и кацане в Нова Зеландия в ранните часове на 15-ти ноември (!). Престоят в Доха е около 8 часа, а отсечката Доха – Окланд е един от най-дългите полети в света към момента, над 16 часа... Затова, а и заради часовата разлика, целият 15-ти февруари се „губи“ във въздуха.
Окланд
Кацане в Окланд около 05:00 ч сутринта, митнически и гранични формалности на летището, посрещане и трансфер до хотела за почивка (Auckland City Hotel или подобен).
Kia Ora („Добре дошли“) в Нова Зеландия! Около обед ще започнем с тура на Окланд – наричан „Градът на платната”, той е и най-големият в страната с над 1.4 милиона жители (около една трета от цялото ѝ население). Ще се качим на Sky Tower, която със своите 328 метра е най-високата сграда в Южното полукълбо. Оттам се открива страхотна гледка на 360° към целия град: двете му големи пристанища, Домейн – централния и най-стар парк на града, сити-то, както и крайбрежната улица с разположените в близост луксозни квартали. Ще продължим обиколката с някои от по-интересните части на града, като ще минем и по известния Harbour Bridge, изграден през 1959 г.
Нощувка във Auckland City Hotel (или подобен).
Окланд – Уайтомо – Хобитън – Роторуа (400 км)
След като слезем от магистралата южно от Окланд, река Уайкато ще тече редом до нас през по-голяма част от пътуването ни през зелените пасища и ниви. Очаква ни посещение на варовиковите пещери Уайтомо – изпълнени със сталактити, те са най-известни с т.нар. биолуминисцентни червеи (Arachnocampa luminosa). Но ние не просто ще видим тези пещери, а ще направим нещо още по-яко – т.нар. Black Water Rafting! С големи пояси (tubes) ще се спуснем из подземните реки, докато наблюдаваме залите, осветени от хиляди мънички сияещи червеи, чиито мигащи светлини създават изумително красив ефект.
Продължаваме към Хобитън – селото, където са снимани сцени от филмите от поредиците „Властелинът на пръстените“ и „Хобитът“. Трудно е да се пропусне тази атракция, особено от фенове. ☺ Ще видим известните землянки с кръгли врати на хобитите, а и ще се запознаем със селския живот на Хобитън (там има функционираща ферма за овце). Разбира се, ще завършим с посещение на бирарията на Графството (The Shire).
В късния следобед достигаме Роторуа – един от главните туристически центрове на Северния остров. Градът е разположен на Тихоокеанския огнен пръстен, което обуславя засилената вулканична и геотермална активност в района. Роторуа е известна и като средище на маорите (коренните жители на островите) и тяхната култура. Нощувка в Copthorne Hotel Rotorua (или подобен).
Роторуа
Отправяме се към чудесата на Уай-О-Тапу (Wai-O-Tapu) – в този район с невероятна геотермална активност, ще видим гейзери, езера от вряща кал, многобройни езера в необичайни цветове, кратери, серни тераси, „парни шахти”, а ако успеем, ще хванем и ежедневното изригване в 10:15 ч на гейзера Лейди Нокс. Ще продължим с разходка из вулканичната долина Уаймангу (Waimangu) – ще се насладим на вулканичния пейзаж и гледките на горещи кратерни езера, „димящи” скали и пукнатини, разноцветни силициеви тераси, редки растения, адаптирали се към топлината, както и някои ендемични видове птици. Ще направим и кратък круиз по езерото Ротомахана (Rotomahana). Следобед ще посетим природния парк Rainbow Springs, където ще можем да видим някои типични представители на местната флора и фауна, включително почти неуловимото киви.
Вечерта е с културна насоченост – очаква ни маорското представление Mitai, където маорски воини ще доплават с waka (кану) по вода, последвано от изпълнение на известния им танц хака (haka) и типична местна вечеря „ханги” (hangi) за всички гости. Накрая на вечерта ще се разходим наоколо с надеждата да открием още от „светещите” червеи, а ще посетим и свещения за местните „Извор на феите” (Fairy Spring). Прибираме се в хотела за нощувка, Copthorne Hotel Rotorua (или подобен).
Роторуа – Таупо – Национален парк Тонгариро
След закуска се отправяме на юг към град Таупо, разположен на североизточния бряг на едноименното езеро Таупо, образувало се в огромна калдера (вулканичен кратер, сринал се навътре в себе си). С площ от 616 км2, то е най-голямото езеро в Нова Зеландия и второ в Океания по този показател (след ез. Мъри в Папуа Нова Гвинея). В близост ще видим мощните водопади Хука (Huka falls) на р. Уайкато. Пътуваме покрай източната страна на езерото и ще достигнем Националния парк Тонгариро. Това е първият национален парк в страната, дарен на новозеландския народ от местното племе Ngati Tuwaretoa през 1887 г, а днес е под закрилата на ЮНЕСКО. Тонгариро е известен със своите активни вулкани (Ngauruhoe, Tongariro и Ruapehu), езера и други вулканични форми, което е вероятната причина да бъде избран за „ролята” на земите на злото Мордор в поредицата „Властелинът на пръстените”. Тук е и т.нар. Tongariro Crossing – един от най-популярните еднодневни трекове в света, който ни очаква на следващия ден.
Нощувка в селището Охакуне, The Park Hotel Ruapehu (или подобен).
Национален парк Тонгариро и Tongariro Crossing
С внушителни пейзажи, уникални форми на релефа и обща дължина от 19.4 км, Tongariro Alpine Crossing е считан за един от 10-те най-впечатляващи еднодневни планински маршрути в света и със сигурност „топ“ в Нова Зеландия.
Ще преминем покрай тюркоазени вулканични езера, алпийски поляни, високи върхове и вулкани. Ще се насладим 360-градусовите гледки от централното плато и на грандиозните вулканични пейзажи (но трябва да сме подготвени за всякакво време, тъй като особено тук, на по-голяма надморска височина, то е много променливо). Ако ви се струва твърде „тегаво“, не се притеснявайте – можете да направите някой по-кратък маршрут в района или генерално да отпочинете на този ден...
Втора нощувка в The Park Hotel Ruapehu (или подобен).
Национален парк Тонгариро – Уелингтън
Отправяме се на юг по крайбрежието Капити (Kapiti Coast) до новозеландската столица Уелингтън. Разположен на ограниченото пространство между брега и съседните хълмове, Уелингтън е компактен (400 хил. население) и пълен с характер. Разположен на протока Кук в южната част на Северния остров, градът е най-южната световна столица и е важен кръстопът между двата главни острова на страната. Няма да пропуснем да се изкачим нагоре по хълмовете до предградието Келбърн (Kelburn) с типичните за града въжени железници (тип фуникуляр). Ще видим сградата на парламента, хълма Виктория и ще посетим националния музей Te Papa. Нощувка в West Plaza Hotel (или подобен).
Уелингтън – Крайстчърч – Национален парк Маунт Кук (полет + 360 км по земя)
Рано сутринта трансфер до летището за полет Уелингтън – Крайстчърч. След кацане ще направим кратка обиколка на главния град на Южния остров. Въпреки разрушенията от скорошните земетресения през 2010 и 2011 г., Крайстчърч запазва „лайфстайл”-а си и атмосферата на културно и образователно средище.
Отправяме се после на югозапад, към района на Маунт Кук. Ще минем през селскостопанските земи на Кентърбърийските равнини, след което ще се изкачим до слабо населения район Маккензи, кръстен така на известен овчар (и крадец на овце) от шотландски произход, живял тук в средата на XIX век. Достигаме до южния край на езерото Текапо (Lake Tekapo) при едноименното селище. Езерото е с характерен матов тюркоазен цвят, заради високото съдържание на фини седименти, резултат от дейността и движението на ледниците в близост. Тук до брега ще видим „Църквата на добрия овчар” (каква друга църква може да има в Нова Зеландия), както и мемориала на кучетата от породата коли (едни от най-добрите в занаята).
Нощувка в мини-селцето Маунт Кук, в подножието на едноименния връх,The Hermitage Hotel (или подобен).
Национален парк Маунт Кук – Куинстаун (267 км)
Сутринта ще пътуваме по западния бряг на езерото Пукаки (Lake Pukaki), след което навлизаме в Тасмановата долина и до подножието на Националния парк Аораки – Маунт Кук, кръстен така на най-високия връх на страната – Маунт Кук (3754 м, с което той е далеч по-висок от австралийския първенец). Ще хвърлим едно око на ледника Тасман (най-дългия в страната – 27 км) и езерото, образувало се при челото му. След това ще направим кратък трек из Hooker Valley (3-4 часа). Ще се насладим на панорамата и към най-високите върхове в Южните Алпи, включително първенеца Маунт Кук (е, надяваме се и на ясно време, разбира се).
След това се отправяме към Куинстаун, оставяме зад гърба си сухите степи на котловината Маккензи, минаваме през прохода Линдис (Lindis Pass, 971 м) и навлизаме в региона Отаго, в южната част на Южния остров. По пътя ще спрем и при първото „туристическо” бънджи в света – от мост над р. Кауарау (Kawarau), създадено от човека, който популяризира този екстремен спорт по света в края на 80-те години – новозеландецът Алън Джон Хакет (AJ Hackett). Който желае, може веднага да пробва да скочи над реката, височината е едва 43 м! Пристигаме в Куинстаун – новозеландската „адвенчър” столица.
Нощувка в Wyndham Garden Hotel (или подобен).
ОПЦИЯ: Тур с джет през каньона на река Shotover (около 30 мин).
Куинстаун – Милфорд Саунд – Куинстаун (580 км)
Сутринта се насочваме към градчето Те Анау (Te Anau) – изходна точка за посещение на Националния парк Фиордленд. С площ от 12 500 км2, той е най-големият от общо 14-те национални парка в страната и едно от малкото места в света извън Норвегия и Гренландия, където могат да се видят фиорди. По маршрута днес имаме доста места за снимане… При тунела Хоумър често могат да бъдат забелязани закачливите кеа – единствените планински папагали в света. Пристигаме в Милфорд Таун, след което се качваме на круиз из невероятния Милфорд Саунд (Milford Sound) – фиордът е едно от най-красивите места в Нова Зеландия и неслучайно се е превърнал в една от емблемите ѝ. По време на плаването ще разберем много за региона, ще видим отблизо „издълбаната” от ледника долина (сега залята от морската вода), както и множество водопади. Връщаме се в Куинстаун привечер.
Втора нощувка в Wyndham Garden Hotel (или подобен).
Куинстаун – ледниците Фокс и Франц Йосиф (355 км)
След отпътуване ще достигнем първо живописните езера Уанака и Хауеа, а после ще минем през прохода Хааст. Навлизаме в гъстата зелена растителност на Националните паркове Маунт Аспайъринг (Mt Aspiring) и Уестланд (Westland), вече сме от западната страна на острова. Следобед ще достигнем района на ледниците Фокс (с дължина 13 км) и Франц Йосиф (12 км). Тези могъщи бели реки от лед се спускат по склоновете на Южните Алпи от близо 3000 м височина, като челата им са на едва 300 м над морското ниво (т.е. денивелация от 2700 м) – те са и едни от много малкото ледници в света, които в ниските си части достигат зона на дъждовни гори. В последните години за съжаление темповете им на топене са много високи. Можем да се разходим в долината на ледника Франц Йосиф (докъдето позволява пътеката).
Нощувка в Heartland Hotel GlacierCountry (или подобен).
Франц Йосиф – Хокитика – Крайстчърч (450 км)
Тръгваме на север по западното крайбрежие – природата тук е по-сурова, а реките по-бурни. Достигаме Хокитика (Hokitika) – град, създаден през 1860 г, с откриването на злато в района. Днес богатството на Хокитика е свещеният за маорите зелен камък (новозеландски нефрит или pounamu /пунаму/ на местния език) – навсякъде могат да се видят работилници и магазини, няма да пропуснем да посетим някое от ателиетата. Ще посетим и красивото ждрело Хокитика.
След това „завиваме” на изток и пресичаме Южните Алпи през прохода Артър (Arthur’s Pass), който е още един националните паркове на страната. В миналото проходът е бил използван от маорите, за да стигат до западния бряг в търсене на пунаму. В прохода ще видим и водопада Devil’s Punchbowl.
Спускаме се към Кентърбърийските равнини и провинциалните пейзажи на градчетата Кируий, Дарфийлд, Шефилд и Спрингфилд. Достигаме Крайстчърч, нощувка в Scenic Hotel Cotswold (или подобен).
OПЦИЯ: Полет сутринта с хеликоптер над ледниците Фокс и Франц Йосиф сутринта, с гледки към Маунт Кук и Маунт Тасман и кацане за няколко минути на снега (около 35 мин).
Крайстчърч – Сидни (полет)
Ранен полет от Крайстчърч до Сидни, добредошли в Австралия!
Пълен с характер и енергия, и снаселение от близо 5 милиона, Сидни определено е един отнай-любимите ни градове в света. Перлата в короната му е чудесното естественопристанище, граничещо със „златни” плажове и гори с местната ниска растителност(bushland). Първо ще направимполудневен тур на града с акцент върху историята на града, впечатляващата муархитектура, пристанището и световноизвестния плаж Бондай (Bondi Beach). Ще посетимисторическия район The Rocks, а след това и Circular Quay – най-известниятпристан в града (в близост до финансовото сити), откъдето тръгват множество фериботии круизни кораби. След това ще видим емблемите на града, а и на Австралия катоцяло – сградата на Операта, дело на датския архитект Йорн Утсон, и моста СидниХарбър Бридж, открит още през 1932 г. Продължаваме с Чайнатаун, Дарлинг Харбъри квартала Кингс Крос, известен с баровете и ресторантите си. Минаваме покрайзалива Уотсън и ще спрем за снимки при скалите, наричани The Gap. След това достигаме популярнитеплажове Бондай и Манли. Връщаме се в града през скъпите предградия Дабъл Бей иРоуз Бей.
Следобед ни очаква круиз из залива наСидни, считан за един от най-красивите в света. Ще имаме възможност да видимоще по-отблизо Операта и Харбър Бридж. По стара британска традиция ще нисервират следобеден чай на борда (и кафе предлагат, разбира се). След товатрансфер от пристанището до хотела, нощувка във Vibe Hotel Sydney (или подобен).
Сидни
Свободен ден в Сидни! Градът предлагамного атракции и забавления, ресторанти, магазини (време е за солиден шопинг).
Втора нощувка във Vibe Hotel Sydney (или подобен).
ОПЦИЯ: Целодневен тур до Синитепланини, намиращи се на около 50 км западно на града. Те са чудесно мястоза посещение през всеки сезон от годината – „нажежени” от червено и жълто презесента, прохладни през зимата, многоцветни през пролетта и освежаващи презлятото. Покрити са от гъсти евкалиптови гори, поради което из въздуха тук сеносят миниатюрни капчици евкалиптово масло. Капчиците, в комбинация с финитечастици и водните пари във въздуха, пречупват слънчевата светлина под форматана късовълнови лъчи, които са основно в синия спектър – оттам и името напланините… Планините представляват варовиково плато, насечено от проломи идолини, някои от тях с височина до 760 м. От 2000 г Сините планини са в списъкана ЮНЕСКО за защитените природни обекти.
Сидни – Еърс Рок и Ката Тжута (полет + 125 км по земя)
Сутринта трансфер до летището за полет Сидни– Еърс Рок. Пристигаме преди обед в „Червения център” (Red Centre), започва нашето приключение вавстралийския аутбек и Националнияпарк Улуру – Ката Тжута… Улуру или Еърс Рок е още една отиконите на Австралия. Монолитът се издига на 348 м над околните равнини, но еинтересно, че по-голямата му част лежи под земята (по подобие на айсберг).Обиколката му е над 9 км и е изграден основно от пясъчници и конгломерати.Улуру е известен и с това, че мени цветовете си в различните часове на деня,особено при изгрев и залез.
Следобед ще посетим първо не по-малковпечатляващите формации Ката Тжута, наричани още „Олгите“ (The Olgas). Те са съставени от общо 36 скалникупола, които вероятно в миналото са били част от един камък, много пътипо-голям от Еърс Рок. Ще навлезем в пролома Олга, като ще научим повече и зауникалната флора и фауна на района. Улуру и особено Ката Тжута са свещени местаза местните аборигени от племето анангу.
Привечер ще наблюдаваме залеза над Улуруи променящите се цветове на скалата (от леко синкаво до огнено червено иоранжево) на по чаша шампанско. Нощувка в DesertGardens Hotel (илиподобен).
Еърс Рок – Кернс (60 км по земя + полет)
Ранно ставане за да наблюдаваме Улуру ипо изгрев слънце – красота! Обиколка около основата му – ще чуем аборигенскилегенди, ще видим древни скални рисунки, както и много важният за местните кладенецМутитжулу (Mutitjulu) – всеки воденизточник на вода в пустинята е на особена почит тук.
След това се отправяме до летището заполет от Еърс Рок до Кернс. Ще се озовем насевероизточното австралийско крайбрежие, щата Куинсленд – веднага ще усетим разликав температурата и влагата във въздуха. Кернс ще е базата ни за следващите 2пълни дни.
Трансфер до хотела, настаняване инощувка. Pacific Hotel Cairns (или подобен)
Кернс – Големият бариерен риф – Кернс
Днес ще посетим Големия бариерен риф –най-дългият на нашата планета! Той се простира в посока север-юг на повече от2300 км в Коралово море, край североизточното крайбрежие на Австралия. Съставене от над 900 острова и близо 3000 отделни рифа. От 1981 г е под защитата наЮНЕСКО.
Отравяме се навътре в морето с катамаран– разбира се, ще имаме възможност за плуване с шнорхели, чудесен начин да видимистинските богатства на рифовете. Известно е, че 90% от биоразнообразието нарифа се намира в най-горните 4 м от повърхността на водата. Има възможност даплаваме и с нещо като полу-подводница, в която сме на метър под нивото наводата и наблюдаваме зрелището през големи стъкла.
Следобед се връщаме в Кернс, вторанощувка в Pacific Hotel Cairns (или подобен).
ОПЦИЯ: Полет с хеликоптер (или малък самолет) над рифа... Яко е...
Кернс – Куранда – Кернс (60 км)
Днес ще се качим на Kuranda Scenic Railway (железницата Куранда)– една най-живописните жп линии в Австралия. Тя ни предлага чара на пътуване вминалото – червените ѝ вагони са дървени и повечето са произведени в периода1909-1949 г. Трасето минава през сърцето на характерните за влажния климат наСеверен Куинсленд тропически вечнозелени гори, разположени близо до Кернс. Помаршрута ще видим множество водопади и дълбоки дефилета, намиращи се в рамкитена Националния парк Барон Гордж (Barron Gorge National Park). Изкачваме се нагореи след като стигнем горната гара на жп линията, ще се разходим из чаровното селцеКуранда с неговите пазари на аборигенски сувенири. Тези, които сеинтересуват от насекоми, могат да посетят най-голямата изложба на пеперуди вАвстралия, разположена в непосредствена близост.
Връщаме се обратно със Skyrail Rainforest Cableway – кабинков лифт с общадължина 7.5 км, от който ще имаме чудесна гледка към короните на дърветата,крайбрежната зона на Кернс и Коралово море в далечината. По линията има и 2междинни станции. Трансфер до хотела и трета нощувка в Pacific Hotel Cairns (или подобен).
Кернс – Мелбърн (полет)
Ранен полет от Крайстчърч до Мелбърн,столицата на щата Виктория и вторият най-голям град в страната (над 4 милионажители). Градът е известен с хубавите неща в живота: храна, развлечения и нощенживот, мода, шопинг, спорт (тук се провежда Australian Open – един от 4-те турнираза Големия шлем). Това е град и на стила, красивата архитектура, трамваите, театри,арт галерии и множество музикални представления… По време на полудневната ниобиколка ще видим: сградата на Кметството, пищната катедрала „Сейнт Пол”, театритеПринцес и Риджънт, както и площада Федерейшън (Federation Square). Ще посетим иинтересните градини Фицрой, където се намира Къщата на Капитан Джеймс Кук –първоначално построена в Северен Йоркшир, Англия през 1755 г. от родителите му,по-късно тя е продадена и пренесена тухла по тухла до Австралия. Свободно времеследобед.
Нощувка в Rendezvous Hotel Melbourne (или подобен).
Мелбърн и Великият океански път (500 км)
Днес ни очаква пътешествие по южнотокрайбрежие на щата Виктория и Великия океански път (Great Ocean Road). Построен между 1919 г и 1932 г впамет на загиналите войници през Първата световна война и с обща дължина от 243км, той е считан за най-големия военен мемориал в света.
Започваме при градчетата Торки и Лорни,считани за „рай” на сърфистите. След това минаваме и през известния Белс Бийч (Bells Beach), където се провежда световнотопървенство по сърф. Ще пресечем множество речни устия, покрити с папрати, апред нас ще се редуват горски пейзажи, извисяващи се варовикови скали и широкибели плажове – ще се убедим, че това наистина е едно от най-красивитекрайбрежни шосета в света. Скоро ще свикнем и с контраста между каменистия, разчлененбряг и пищната зелена растителност в съседство на сушата.
Ще достигнем и „Дванайсетте апостола” –изумителни скални кули, издигащи се от водите на Басовия пролив – истинскотържество на естествената ерозия и абразия (разрушителното действие на морскатавода). След това минаваме покрай ждрелото Лох Ард (Loch Ard), кръстено така наедноименния английски кораб, корабокруширал тук в края на XIX в. ДостигамеНационалния парк Порт Кембъл, където ще научим за още над 50 кораба с подобнасъдба край този суров бряг. Там ще видим и красивата естествена Лондон Бридж(наричана и Лондон Арч). В късния следобед се връщаме обратно в Мелбърн, койтоще ни посрещне с впечатляващите си нощни светлини, докато минаваме през мостаУест Гейт.
Нощувка в Rendezvous Hotel Melbourne (или подобен).
Полети от Мелбърн до София
Свободно време до късния следобед –заслужава си, има какво още да се види в града.... Време за почивка, разходки,„лек“ шопинг и т.н. После, трансфер до международното летище за полети на Qatar Airways по маршрут Мелбърн –Доха – София, с излитане късно вечерта и кацане в Доха сутринта на следващияден. Кратък престой там (под 2 часа).
пристигане в София
Излитане от Доха и кацане у дома околообед. Добре дошли...
Павел Нанков – пра-правнук на Абел Тасман, фен на „Властелинът на пръстените” и аборигенското изкуство